Wyjątkowa pościel dziecięca

Opublikowano dnia 28-12-2020

Kategoria: Blog » Pościel Dziecięca

pościel dziecięca

Spokojny sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju maluchów. Dlatego jako rodzic z pewnością poszukujesz wyczerpujących informacji na temat tego, jak zorganizować sypialnię swojego dziecka. Czy wiesz, że jednym z elementów prawidłowej higieny snu jest odpowiedni dobór pościeli? Z tego artykułu dowiesz się, jaka pościel dziecięca jest najlepsza oraz jaką wybrać pościel do łóżeczka noworodka.


Pościel dla noworodka - czy jest konieczna?

Podstawowym elementem wyprawki noworodka jest oczywiście łóżeczko. Warto jednak wiedzieć, że w pierwszych miesiącach życia dziecka pościel do łóżeczka nie jest nieodzownym dodatkiem. Co więcej, większość autorytetów z dziedziny pediatrii i snu (np. Amerykańska Akademia Pediatryczna) zaznacza, że poduszki, kołdry i kocyki mogą wręcz negatywnie wpływać na sen malucha, a nawet być niebezpieczne. W pierwszych miesiącach życia zaleca się otulanie maluchów specjalnie do tego przeznaczonymi rożkami i otulaczami lub korzystanie ze śpiworków. W ten sposób ryzyko zarzucenia sobie przez dziecko materiału na twarz, a tym samym odcięcia dopływu powietrza, jest minimalne. Dodatkowo noworodki i niemowlaki uwielbiają uczucie otulenia, które przypomina im dobrze znane środowisko brzucha mamy, co dodatkowo przemawia na korzyść rożków.Pościel dla dzieci - kiedy ją wprowadzić?

Specjaliści są zgodni, że pościel dla dzieci można stosować od pierwszych dni życia, jeśli dziecko śpi pod nadzorem dorosłego - czyli np. w ciągu dziennej drzemki w wózku na spacerze. W czasie nocnego wypoczynku lepiej wybierać śpiworki do czasu, gdy dziecko nie jest na tyle sprawne i świadome, aby samodzielnie się odkryć przez sen i odwrócić. Najczęściej następuje to w okolicy pierwszego roku życia (u niektórych dzieci znacznie wcześniej, nawet w 9 miesiącu). Pościel 100x135 centymetrów będzie najlepszym rozmiarem w tym wieku.
 
Dla dzieci starszych lub takich, które śpią razem z rodzicami, bardziej odpowiednim wyborem będzie pościel dziecięca 160x200 lub pościel dziecięca 140x200. Wszystkie pościele dostępne na rynku sprzedawane są z poszewkami na poduszkę - warto jednak nadmienić, że dzieci często wybierają spanie na płaskiej powierzchni. Poduszki jednak świetnie sprawdzają się w trakcie rytuału usypiania i wieczornego czytania książeczek, dlatego bez wątpienia warto je mieć.


Czym się kierować w wyborze pościeli dla dzieci?

Pościel dla dzieci powinna być przede wszystkim wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Takie poszewki zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i zapobiegają nadmiernemu poceniu. Wybierając pościel warto również mieć na uwadze komfort cieplny - satynowe odmiany bawełny lepiej sprawdzą się latem, ponieważ mają delikatne właściwości chłodzące. Na zimę dobrze jest wybierać popularną korę, frotte czy materiały o grubszym splocie.
 
Nie bez znaczenia jest oczywiście również wzór pościeli. Dzieci znacznie chętniej kładą się spać do łóżeczka, w którym "spotykają" ulubione postaci z bajek czy zwierzątka. Kolorowa, dziecięca pościel to również świetny element codziennego wieczornego rytuału usypiania: jej wzór może stać się inspiracją do wspólnego opowiadania historii.

pościel do łóżeczka
 
Podsumowując: dobra pościel dziecięca jest estetyczna, wykonana z wysokiej jakości materiału, dopasowana rozmiarem do potrzeb dziecka i dostosowana do pory roku.

Podobne wpisy na blogu

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym sklepie? Wpisz swój adres e-mail!

Ostatnio oglądane