Zmiana pościeli - jak często powinno się ją zmieniać?
Opublikowano dnia 30-01-2023Autor: Senlandia Blog
Sen odgrywa istotną rolę bez względu na wiek. Jest niezbędny do regeneracji i zachowania dobrego samopoczucia. Długotrwałe zaburzenia snu mogą prowadzić do rozdrażnienia, przewlekłego zmęczenia, a w konsekwencji do pogorszenia stanu zdrowia. Oprócz odpowiedniej ilości snu i regularności, ważny jest również komfort. Warunki, w jakich śpimy, mogą przyczynić się do lepszych bądź gorszych doświadczeń. Istotna jest temperatura, twardość materaca, cisza, wygodna piżama, ale również pościel. Jedni docenią to, że jest wykonana z przytulnego materiału, inni będą zwracać uwagę na jej warunki termiczne. Bez względu na kolorystykę, wzory i materiały najważniejsze, aby była czysta. Co ile powinno się zmieniać pościel, aby zachować higienę i komfort? W naszym artykule przyjrzymy się temu tematowi.
Dlaczego warto i jak często zmieniać pościel?
Pytanie, jak często zmieniać pościel pewnie zadaje sobie wiele osób. Część osób może je uznać wręcz za trywialne. O ile zmiana bielizny czy odzieży wydaje się dość naturalna i przewidywalna, o tyle zmiana pościeli może powodować dyskomfort. W końcu w pościeli śpimy na podobnej zasadzie, jak okrywam się kocem lub korzystamy z sofy tapicerowanej w salonie. Jednak warto mieć na uwadzę, że na higienę snu wpływa wiele czynników, a świeża i pachnąca pościel, to jak się okazuje, jest jednym z kluczowych. Poszewka na poduszkę i kołdrę styka się z naszą skórą przez kilka, a czasem nawet kilkanaście na dobę. W sposób naturalny ściera się nasz martwy naskórek, sadzając się na powierzchni tkaniny. Dodatkową motywacją jest szereg roztoczy. Mimo regularnego wietrzenia, a nawet korzystania z profesjonalnego oczyszczacza powietrza osadzanie się mikroorganizmów na pościeli jest nieuniknione. Jeśli chodzi o częstotliwość zmiany pościeli, to wszystko zależy od sytuacji. Jeśli Twoim problemem jest alergia lub częste infekcje, to zdecydowanie częściej. W okolicznościach standardowych, nawet jeśli pościel jest rzadko używana, bo na przykład często nocujesz poza domem, zadbaj o zmianę przynajmniej raz w miesiącu.
Co ile zmieniać pościel latem, a jak często zimą? Czy pory roku mają znaczenie?
Warunki atmosferyczne za oknem mogą mieć wpływ na częstotliwość zmiany pościeli. Jednak bez względu na pory roku tkanina narażona jest na zupełnie inne czynniki zewnętrzne. W okresie letnim ciało szybciej i częściej się poci przez wzgląd na wysokie temperatury powietrza i nierzadko bardzo upalne dni, co powoduje duży dyskomfort. Wiosną pojawia się w powietrzu mnóstwo pyłków, które osoby z tendencją do alergii mogą narażać na silne reakcje. W okresie grzewczym na jesień i w zimie częstotliwość wietrzenia może się zmniejszyć, a ogrzewanie zwiększyć ryzyko rozwoju roztoczy. Również w okresie jesienno-zimowym wzrasta również ryzyko zachorowań. A podatność na infekcje i obniżenie odporności idą w parze z higieną ciała i zdrowia psychicznego. Tak więc zmiana pościeli bez względu na porę roku jest niezbędna - z taką samą częstotliwością. Bez względu czy to czas siarczystych mrozów, czy upalnego lata. Każde warunki atmosferyczne niosą za sobą wyzwania, a odpowiednie warunki snu muszą być zachowane dla komfortu, wygody i oczywiście zdrowia.
Nie zapominaj o materacu, kołdrze i poduszkach
Regularna zmiana pościeli nikogo nie dziwi. Częstotliwość jest bardzo indywidualna i być może niektórzy za rzadko podejmują takie działania, jednak ostatecznie decydują się na pranie pościeli. W przypadku pielęgnacji poduszek, kołdry i materaca takie zabiegi są zdecydowanie rzadsze. Co wpływa zarówno na zdrowie i możliwość oddychania czystym pozbawionym drobnoustrojów powietrzem, jak i właściwości elementów wyposażenia łóżka. Nieregularnie odświeżana kołdra jest mniej sprężysta i zdecydowanie mniej puszysta. Podobnie w przypadku poduszek, które tracą swoje właściwości, a dopasowanie ich do kształtów i naturalnych krzywizn jest bardzo czasochłonne. Materac również wymaga regularnego prania. Usuwanie roztoczy z pokrowca i odświeżanie samego materaca gwarantują lepsze warunki regeneracji. Ten ostatni najlepiej prać 2 max. 3 razy w roku. Odświeżanie poduszek i kołdry powinno następować zdecydowanie częściej. Aby uniknąć zniszczenia struktury wypełnienia, niezbędne jest zapoznanie się z informacjami od producenta, jednak jeśli dostrzeżesz mniejszą sprężyście wypełnienia, śmiało podejmij wyzwanie i wypierz w ulubionych środkach czystości.
Co ile prać pościel, aby nie uległa uszkodzeniu?
Oprócz pytania, co ile prać pościel frapującą kwestią pozostaje, czy regularne odświeżanie nie spowoduje uszkodzenia tkaniny. Na pewno są materiały, które pod wpływem temperatury, środków czystości i wirowania mogą stracić swoje walory estetyczne, a nierzadko nawet użytkowe. Mogą doprowadzić do uszkodzeń, zmechaceń czy rozciągnięcia poszewki. Warto więc wybierać pościel z wysokiej jakości tkanin, aby uniknąć przykrych sytuacji. Zdecydowanie rekomendowanym wyborem nie tylko dla dzieci, czy alergików jest pościel bawełniana. Struktura bawełny jest przyjemna i miła w dotyku. Nawet po wielokrotnym praniu nie traci swoich atutów. Nie ulega uszkodzeniom, co gwarantuje długi i satysfakcjonujący proces użytkowania. Bawełnę można prać nawet w wyższych temperaturach, co w przypadku pościeli jest bardzo istotne. Dodatkowo bawełniana pościel pod wpływem wody i środków chemicznych do prania nie traci intensywności kolorów. Bawełniana pościel może mieć satynowy splot czy strukturę cieplejszej flaneli, dlatego z całą pewnością każdy znajdzie interesujący model pod względem wykończenia, kolorów i wzornictwa.
Jak błyskawicznie zmienić pościel?
Jak często prać pościel, to z pewnością każdy już wie. Fakt, że nie można zapominać o pielęgnacji pozostałego wyposażenia łóżka również. Wiele osób mimo świadomości jak wiele drobnoustrojów czyha w niepranej pościeli, wciąż ogranicza jej zmianę do minimum. Dlaczego? Bardzo często dyskomfortem jest sam proces zmiany pościeli. Jak więc błyskawicznie i bezproblemowo, to zrobić? Oczywiście trening czyni mistrza, jednak najlepszą rada jest odwrócenie poszewki na drugą stronę. Trzymając obszerną poszewkę kołdry za dwa rogi, można z łatwością obrócić materiał na prawą stronę i z łatwością nałożyć pościel.