Dlaczego Sen Dziecka Jest Taki Ważny?

Opublikowano dnia 19-09-2021
Autor: Sklep Senlandia

Kategoria: Blog »

Sen bardzo ważny jest w życiu każdego człowieka, już od pierwszego dnia jego życia. Zapewnia między innymi prawidłowy rozwój, pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz pomaga w fizycznej regeneracji. Prawidłowy odpoczynek w ciągu nocy oddziałuje więc na wiele stref psychofizycznych każdego organizmu. Wraz z wiekiem stopniowo zmniejsza się zapotrzebowanie na ilość snu, co nie znaczy jednak, iż staje się on mniej istotny dla prawidłowego funkcjonowania.

pościel do łóżeczka

Jak długo powinno spać dziecko?

Noworodki do trzeciego miesiąca życia przesypiają zwykle do 17 godzin w ciągu doby. Wraz z ich wiekiem ta ilość się zmniejsza na korzyść długości snu podczas nocy. Półroczne dzieci śpią przeważnie od 12 do 15 godzin snu, zaś niektórym dwulatkom wystarczy jedynie 11 godzin. Choć czas jest sprawą bardzo indywidualną, spokojny sen o odpowiedniej długości jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Już w wieku niemowlęcym rozwija się mózg i utrwalają wspomnienia, co wymaga wiele czasu i spokoju. Co więcej, już na tym etapie dobry sen może zmniejszyć szansę na wystąpienie problemów zdrowotnych w przyszłości. Badania wykazały, że dzieci śpiące zbyt mało mają problemy z koncentracją i pamięcią oraz częściej bywają rozdrażnione i płaczliwe.

Dlaczego sen dziecka jest tak ważny?

Korzyści z odpowiedniej ilości snu odczuwalne są u człowieka w każdym wieku - sprawia, że jest on szczęśliwy, zdrowy i sprzyja to jego inteligencji. Odpowiada za regenerację całego organizmu, lecz przede wszystkim wspiera prawidłowy wzrost i rozwój dzięki intensywnej pracy przysadki mózgowej, wytwarzającej hormon wzrostu. Bierze udział również w odbudowie zasobów fizycznych i funkcjonalnych układu nerwowego oraz neuroprzekaźników. Wzmacnia odporność dziecka i pomaga w utrwalaniu czynności, których maluszek nauczył się do tej pory. Starsze dzieci, które śpią zbyt mało, często mogą w konsekwencji odczuwać przygnębienie, złość i mieć trudności z funkcjonowaniem w grupie.

pościel bambusowa=

Jakie są skutki niedoboru snu u dziecka?

Brak odpowiedniej ilości snu u dzieci można rozpoznać po nasilonym marudzeniu, bez innego powodu. Wystąpić mogą również problemy z koordynacją ruchową, prowadzące do upadków. To z kolei zniechęci maleństwo do dalszej nauki i poznawania świata. Nieefektywny sen zaburza także gospodarkę hormonalną, co w niedalekiej przyszłości może prowadzić do pojawienia się otyłości. Zaburza też prawidłowy wzrost, zaś brak wystarczającej ilości czasu na regenerację skutkuje częstymi przeziębieniami. Sen w pierwszych latach życia ma wpływ nie tylko na rozwój fizyczny i poznawczy, ale i emocjonalny.

Jak zadbać o prawidłowy sen dziecka?

W pierwszych miesiącach życia sen dziecka jest nieregularny, gdyż dopiero nauczy się ono rozróżniać dzień od nocy. Mogą mu pomóc w tym pewne rytuały, które dodatkowo uspokoją i ułatwią zasypianie. Ważne jest wyciszenie przed położeniem do łóżeczka - może to być ciepła kąpiel, masaż, czytanie bajki lub łagodna muzyka. To pozwoli na rozluźnienie i zlikwidowanie napięcia u dziecka. Powtarzanie tych czynności z czasem zacznie kojarzyć się malcowi z wypoczynkiem. Warto wyeliminować z otoczenia różnego rodzaju rozpraszacze, jak monitory, telewizor czy telefon w pobliżu. Dziecko powinno spać w ciszy i ciemności, co pozwoli uzyskać sen najlepszej jakości. Należy dobrze przewietrzyć pokój przed spaniem, jednocześnie dbając o to, aby panująca w nim temperatura wynosiła około 20 stopni. Dla niemowląt bardzo ważne są również zapachy, zwłaszcza mamy. Istotna jest również pościel dziecięca, która powinna być miękka i przyjemna w dotyku. Zapewni mu jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Przed snem maluch powinien być nakarmiony, co pozwoli mu spać przez dłuższy czas. Odpowiedni sen dziecka ma wpływ na wiele kwestii, między innymi oddziaływuje na jego zachowanie, zdrowie oraz chęć poznawania świata. Do zapewnienia mu odpowiednich warunków i bezpieczeństwa należy więc przykładać szczególną uwagę do jego odpoczynku i regeneracji. Warto więc zadbać o wprowadzenie rytuału, odpowiednie przygotowanie łóżeczka, w tym wygodnej i miękkiej pościeli dziecięcej, a także o spokój podczas snu.

Zobacz w Naszym sklepie

Podobne wpisy na blogu

 • Jaka pościel do łóżeczka będzie najlepsza?

  Opublikowano dnia 26-06-2021

  Jaka pościel do łóżeczka będzie najlepsza?

  Pościel do łóżeczka dziecięcego to jeden z elementów wyprawki dla niemowlęcia, jak i przedszkolaka. Pościel 100x135 lub 120x80 cm powinna spełniać wysokie standardy jakościowe, a przy okazji zapewniać pełnię komfortu i cieszyć oko.

 • Pościel Reprezentacyjna i Klubowa Piłka Nożna - spraw sobie prezent na Euro 2021!

  Opublikowano dnia 30-05-2021

  Pościel Reprezentacyjna i Klubowa Piłka Nożna - spraw sobie prezent na Euro 2021!

  Sezon na piłkę nożną trwa w najlepsze! Kto wyłoni się jako zwycięska drużyna EURO 2021? Bycie prawdziwym kibicem, to nie tylko koszulki, godziny spędzane przed telewizorami i czipsy.

 • Pościel dla chłopców - wybierz najlepszą na Dzień Dziecka!

  Opublikowano dnia 21-05-2021

  Pościel dla chłopców - wybierz najlepszą na Dzień Dziecka!

  Dzień Dziecka już niebawem, a Ty nadal nie masz prezentu dla swojej pociechy? Komplet pościeli z ulubioną postacią z bajek czy gier, z pewnością rozwiąże ten problem.

 • Pościel holenderska - zasłużony bestseller

  Opublikowano dnia 18-05-2021

  Pościel holenderska - zasłużony bestseller

  Kategorie pościeli ekskluzywnej cieszą się największą popularnością w naszym sklepie. Trudno się temu dziwić, jest wiele elementów wskazujących na to, że warto zainwestować właśnie w te komplety pościeli.

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym sklepie? Wpisz swój adres e-mail!

Ostatnio oglądane